Новини
СТАРТИРА ПОДБОР НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПОДКРЕПА НА НОВИ МОЩНОСТИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ ОТ ВЪЗОБНОВЯЕМИ ИЗТОЧНИЦИ И СЪХРАНЕНИЕ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ
05 април 2024
Процедура BG-RRP-4.032 C4.I6 "Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW ".
Основна цел
Основната цел на процедурата е да допринесе увеличаването дела на чиста енергия в енергийния микс на България и интегриране в електрическата мрежа на нови допълнителни 1 425 MW производствени мощности от възобновяеми източници (ВИ) заедно с 350 MW локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия (ЛСС).
Процедурата е насочена към инсталации за производство на електрическа енергия от слънчева и/или вятърна енергия с ЛСС с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW, като безвъзмездното финансиране е под формата на инвестиционна помощ за съоръженията за съхранение.
Общ размер на безвъзмездната финансова помощ
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) по настоящата покана е 107 570 650 лева
Минимален и максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за конкретен проект:
Максималният размер на проекта е ограничен до: няма
Максимален размер на финансиране за един проект: до 35 854 000 лева.
Процент на безвъзмездната помощ
Максималният процент безвъзмездното финансиране до 50%, но не повече от 1 075 706 лева (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС, или 1 075,70 лв. за 1 kW инсталирана мощност за ЛСС.
Допустими кандидати
• Гаранция за участие: кандидатите трябва да предоставят банкова гаранция за участие в размер на 3% от безвъзмездното финансиране, за което кандидатстват.
• Да имат собствен капитал от:
(а) 1 млн. лева за предложения за изграждане на комбинирани проекти, където производствения компонент от ВИ е с планирана мощност <=5 MW.
(б) 4 млн. лева за предложения за изграждане на комбинирани проекти, където производствения компонент от ВИ е с планирана мощност <= 20 MW.
(в) 6 млн. лева за предложения за изграждане на комбинирани проекти, където производствения компонент от ВИ е с планирана мощност над 20 MW.
• При сключване на договор за финансиране, крайният получател предоставя в полза на СНД банкова гаранция за добро изпълнение в размер на 10% от одобреното безвъзмездно финансиране.
• Да са ангажирали технически ръководител, който да е работил по сходен проект.
Допустими проекти:
За комбинирани проекти за изграждане на нова мощност за производство на електрическа енергия от слънчева и/или вятърна енергия и за ЛСС с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW, където и двата елемента (производство и съхранение) представляват компоненти на едно и също проектно предложение.
„Нова мощност“ е:
1) предложение, при което се изграждат нови мощности за производство на електрическа енергия от ВИ (вятърна и/или слънчева енергия) с ЛСС и
a) не са започнали работите по проекта за двата компонента (производство и съхранение); или
б) работите по проекта по отношение на ЛСС не са започнали преди подаване на проекта, а строителството на компонента за производство на електрическа енергия от ВИ е започнало след 12 февруари 2021 г., но не е въведен в експлоатация преди 1 януари 2023.
ИЛИ
2) разширяване или реконструкция на енергийни обекти за производство на електрическа енергия от ВИ в експлоатация с увеличаване на съществуващата инсталирана мощност. В тези случаи, предложението е допустимо само за увеличената мощност при условията за нови проекти по т. 1) а) или б) по-горе.
Годишно компонентът за съхранение трябва да приема най-малко 75 % от електрическата енергия, която съхранява от пряко присъединената електрическа централа за производство на електрическа енергия от ВИ, на годишна база.
Капацитетът на Локалните средства за съхранение по проекта трябва да е между 30% и 50% от инсталираната мощност на производствения компонент.
Общата инсталирана мощност е до 1/3 от общата квота на мощността за производство на електрическа енергия от ВИ
Допустими дейности
Изграждане на комбиниран проект за производство на електрическа енергия от слънчева и/или вятърна енергия и за ЛСС и отговарят на условията за „нови мощности“
По настоящата процедура се изготвя комбиниран проект, който отговаря на посочените технически изисквания. Той се удостоверява с протокол за въвеждане в експлоатация. . Протоколът съдържа информация :
(1) За производство на електрическа енергия от ВИ (вятърна и/или слънчева енергия) (MW);
(2) На ЛСС (MW)
(3) Общ капацитет на ЛСС (MWh).
Допустими разходи
• За закупуване на ДМА и ДНА;
• Строително-монтажни работи;
• услуги от инженерно-технически характер;
• Съоръжения за свързване на ЛСС към съоръженията на обекта;
• административни разходи за държавни и общински такси.
Приоритизация на проектите
- Проектът, който подава оферта с по-висока мощност за производство на електрическа енергия от възобновяем източник, се класира преди всеки проект с по-ниска мощност.
- Ако все още има равен брой точки, предложението, което изисква по-малко земя (в квадратни метри) за ЛСС, ще бъде класирано преди предложението, което изисква повече земя.
- При равен брой точки, всяко предложение, подадено на по-ранна дата и час, ще бъде класирано преди предложението с по-късна дата и час.
Срок за изпълнение на проектните предложения
⮚ До 31 март 2026 г.
Краен срок за кандидатстване:
До 12.06.2024 г. 16:30 ч.
Допълнителна информация
1. Комбиниран проект – когато и двата елемента представляват компоненти на една и съща инвестиция или когато хранилището е свързано със съществуваща инсталация за производство на енергия от възобновяеми източници".
2. Нови мощности –
1) предложение, при което се изграждат нови мощности за производство на електрическа енергия от ВИ (вятърна и/или слънчева енергия) с ЛСС
2) разширяване или реконструкция на енергийни обекти за производство на електрическа енергия от ВИ с увеличаване на съществуващата инсталирана мощност.
3) ЛСС – локално/и съоръжение/я за съхранение на електрическа енергия свързвано към съоръженията на производителя.
За консултации и съдействие по участие в процедурата:
+359 885 350 050
E-mail: eufunding@sis.bg